Oczy dziecka – czy wiesz jak je chronić?

W okresie wakacyjnym nie tylko dorosłym może przeszkadzać zbyt ostre słońce. Dzieci tak samo jak my mrużą oczy czy uciekają wzrokiem przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi. Jak pomóc zwłaszcza tym najmniejszym dzieciaczkom w tym okresie?  Jest kilka sposobów.
nursery-718788_1280

 

 

Gdy dziecko leży jeszcze w wózku najprościej jest zakryć je budką,  a gdy ta jest niewystarczająca można dodatkowo użyć tetrowej pieluszki lub innego materiału. Ważne jednak, by był to materiał przepuszczający powietrze i najlepiej w jasnych barwach.

Gdy dziecko już siedzi, możemy zakładać mu czapeczkę z daszkiem bądź kapelusik z większym rondem.  Dodatkowo warto jeszcze wybierać wózek z budką. Ona chroni nie tylko przed deszczem, czy wiatrem ale również przed ostrym słońcem.baby-212012_1280

Gdy dziecko zaczyna chodzić, a nawet biegać warto zaopatrzyć je również w okulary przeciwsłoneczne. I tu najważniejszy będzie wybór okularów.  Okulary dostępne w hipermarketach czy na bazarkach ABSOLUTNIE SIĘ NIE NADAJĄ.

Niektórzy uważają,  że tak małe dziecko nie potrzebuje jeszcze porządniejszych okularów, bo po pierwsze na pewno je zgubi lub zniszczy, a po drugie nie będzie ich nosiło zbyt często. I to podstawowy błąd popełniany przez rodziców.

Okulary ze zwykłą przyciemnianą szybką zamiast chronić dziecięce oczka powodują, że źrenice jeszcze bardziej się rozszerzają (zmylone przez ciemną barwę szkieł), a co za tym idzie, wpada do nich jeszcze więcej promieni słonecznych, co podwójnie szkodzi oczkom (pamiętajmy, że w przypadku dorosłych działa to na tej samej zasadzie).

Dlatego tak ważne jest, by wybierać dla dziecka tylko okulary z filtrem UV. To dzięki niemu promienie słoneczne nie szkodzą już tak bardzo. Zakup takich okularów nie jest może najtańszy, ale w perspektywie czasu więcej można wydać na krople do podrażnionych oczu czy leki, lub nawet okulistę.okularki

Na runku dostępnych jest kilka rodzajów okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Najtaniej wypadają gotowe okulary przeciwsłoneczne. Wybierając u optyka oprawki i dopasowując do nich szkła z filtrem zapłacimy dużo drożej.

Dla dzieci bardzo ruchliwych polecane są okulary na gumce lub specjalnej sprężynce. Takie okulary nie spadną podczas ruchliwych zabaw. Dobrze jest też wybierać okulary gumowe, które są wykonane jako jedna całość, bez śrubek i których nie można złamać. Warto wyrobić w dziecku nawyk zakładania takich okularów, tak samo jak czapeczki z daszkiem.okulary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.