Co podawać dziecku do picia? I to nie tylko w upały.

children-409228_1280

Od pierwszych dni życia dziecka zastanawiamy się, co i kiedy podawać mu do picia. Nie tylko latem, gdy dzieci bardziej odczuwają pragnienie, ale przez cały rok. Są różne szkoły, jednak jeżeli chodzi o niemowlaki karmione piersią, to mleko matki długo zastępuje im jakiekolwiek napoje. Mleko matki ma właśnie te cudowne właściwości, że najpierw zaspokaja pragnienie, a później staje się bardziej sycące. Nie ma więc konieczności podawania dzieciom dodatkowych napojów, przynajmniej przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące.

Dzieci, które spożywają mleko modyfikowane mogą być natomiast dopajane wodą dużo wcześniej. Kiedyś taka wodę podawało się z dodatkiem glukozy, dziś odchodzi się już od tego zwyczaju (z dużą korzyścią dla zdrowia dziecka). Jeśli już od najmłodszych lat nauczymy dziecko pić czysta wodę bez dodatków, będzie po nią sięgać w późniejszym wieku. Pamiętajmy, że kiedy podajemy dzieciom wodę do picia, musi to być  woda z dobrego źródła ( butelkowana, niskonasycona) lub woda „z kranu” ale przegotowana. Niektórzy taką wodę poddają dodatkowej filtracji, by oczyścić ją z kamienia, czy z innych zanieczyszczeń.

Gdy dziecko nauczy się już pić samą wodę, warto co jakiś czas podawać mu inne napoje. Wśród ofert dostępnych na rynku mamy szeroki wybór herbatek, soków, napojów, jednak nie każdy napój nawet oznakowany jako napój dla dzieci nadaje się dla nich do picia. Niestety wiele napojów zawiera konserwanty, barwniki i bardzo duże ilości cukru. Ten ostatni jest oczywiście częstą przyczyną otyłości oraz powstawania próchnicy u dzieci, dlatego jak ognia powinniśmy unikać dosładzanych napojów, zwłaszcza podając je najmłodszym dzieciom przed snem.

Warto wybierać napoje, które mają proste składy np. soki 100%, herbatki owocowe i ziołowe, które doskonale gaszą pragnienie, a dodatkowo dostarczają organizmowi potrzebnych mikroelementów, czy witamin. Jeżeli chodzi o herbatki unikajmy granulatów, które również zawierają bardzo dużo cukru i nierzadko barwników. Szukajmy sprawdzonych firm, które mają atesty na swoje produkty, które dbają o to, by ich produkty nie tylko dobrze smakowały, ale były przede wszystkim zdrowe, bez konserwantów. Firm, które dostarczają produkty najwyższej jakości, bo przecież chodzi o zdrowie naszych dzieci, a napoje to ważny element ich diety.

Jeżeli chodzi o soki to mamy kilka sprawdzonych firm, ale ostatnio miłym zaskoczeniem było odkrycie firmy Dolina Łobzonki z Poznania, która produkuje soki tłoczone na zimno, czyli takie, które w wyniku podgrzewania nie straciły większości witamin. Soki są pakowane w poręczne dla dzieci opakowania ze słomką, nie zawierają dodatkowych cukrów oraz są w kilku wariantach smakowych. Wybierając tego typu produkty zwracajmy uwagę na zwartość witamin, z naturalnych owoców, czy są to soki z koncentratu mieszane z wodą, bo właśnie ta najwyższa jakość zaprocentuje nam w przyszłości, zdrowiem naszych pociech.DSC_0006

Pamiętajmy jeśli woda to czysta, przegotowana lub dobrej jakości butelkowana, jeśli herbatki to nie granulowane z cukrem, jeśli soki to niedosładzane i zawsze 100%.

Na zdrowie!

 

Soczki dla dzieci firmy Dolina Łobzonki w poręcznych opakowaniach, które są idealne również na plenery:).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.