Mamy, no to biegamy! Bieganie – korzyści i wpływ na zdrowie.
Bieganie to najprostsza i jednocześnie najbardziej naturalna forma ruchu. Biegać może prawie każdy i prawie wszędzie – wystarczy wygodne obuwie, odpowiedni, nie krępujący ruchu strój i chęć zaaplikowania sobie dawki relaksu i zdrowia. Bieganie rekreacyjne czyli tzw. jogging daje najlepsze rezultaty i niewiele kosztuje, dzięki niemu zmniejszysz ryzyko chorób serca i układu krążenia, schudniesz, wymodelujesz sylwetkę, ale też poprawisz inteligencję i wygląd skóry.
Biegając, możesz skutecznie zapobiegać osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, nowotworom, nerwicom, depresji i wielu innym chorobom cywilizacyjnym.
Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia.
Ten najbardziej pracowity organ wykonuje średnio 70 skurczów na minutę, przepompowując w tym czasie 5-7 litrów krwi.
I tak dzień po dniu, bez najmniejszej przerwy. W ciągu 70 lat kurczy się 2,5 miliarda razy i przepompowuje około 180 000 litrów krwi. Energia, jaką wyzwala w ciągu życia serce człowieka, zdolna byłaby wyrzucić go na księżyc.
Wytrenowany mięsień sercowy ma nie tylko mniej pracy z powodu swojej większej wydolności, ale dodatkowo przerwy między poszczególnymi skurczami są dłuższe, dzięki temu w międzyczasie serce ma czas na pełne dokrwienie, co jest szczególnie ważne w trakcie wysiłku a tym samym znacznie lepiej potrafi ukrwić cały organizm.
Bieganiem wzmocnisz system immunologiczny, gdyż ludzie uprawiający systematycznie bieganie rzadziej chorują, rzadziej ulegają przeziębieniom i infekcjom – szczególnie, gdy bez względu na pogodę biegają na świeżym powietrzu.
To uodparnia organizm, hartuje go i poszerza tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu maleje podatność na depresje oraz złe samopoczucie, powodowane zmianami pogody.
Biegając, opóźnisz procesy starzenia, zyskasz młodzieńczą sylwetkę i sprawność.
Jak wykazują liczne badania, uprawianie joggingu w młodości powoduje, że jest się biologicznie młodszym od rówieśników o 10-17 lat, ponieważ wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem metrykalnym. Zwiększona aktywność fizyczna daje możliwości wydłużenia życia sprawnego, nie obciążonego starczą niesprawnością.
Bieganiem poprawisz także swój wygląd i nastrój, gdyż jogging działa jak wysokiej klasy kosmetyk – a skóra biegaczy jest młodsza niż ich wiek głównie za sprawą lepszego ukrwienia.
Dzięki bieganiu możesz mieć nienaganną sylwetkę ponieważ przez jedną godzinę jesteś w stanie spalić około 800 – 1000 kalorii, a przy okazji również wzmocnisz układ nerwowy oraz zwiększysz swój potencjał umysłowy – spowodujesz, że lepiej ukrwiony i dotleniony mózg zacznie pracować na wyższych obrotach.
Ruch chroni przed demencją starczą i chorobą Alzheimera. Podczas biegania w twoim mózgu wytwarzają się endorfiny, substancje typu narkotycznego, tzw. „hormony szczęścia”, które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu, zmniejszają niepokój, wpływają korzystnie na stan równowagi psychicznej – ogólnie przeciwdziałają chorobom podeszłego wieku.
Podsumowując – gdy biegasz:
- wzrasta objętość Twojego serca, pojemność jego jam i ścian;
- zwiększa się ogólna objętość krwi i jej nasycenie tlenem;
- przyspieszeniu ulega metabolizm;
- tętnice stają się bardziej elastyczne;
- obniża się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe;
- zwiększa się wydolność fizyczna;
- dochodzi do uaktywnienia się systemu immunologicznego;
- spowalnia się proces wypłukiwania soli mineralnych z kości;
- obniża się stężenie cholesterolu całkowitego, głównie obniżenie frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu);
- obniża się stężenie trójglicerydów
Mamy, nie pozostaje więc nic innego jak zacząć biegać już dziś!:)
Tekst powstał przy współpracy z portalem trenujsam.pl