Mamy ćwiczą: Ćwiczenia siłowe – korzyści i wpływ na zdrowie.

Art-pras-FitTrener2Ćwiczenia siłowe, które cieszą się coraz większą popularnością to nie tylko zwiększenie siły mięśni i poprawa muskulatury – ale co ważne i potwierdzone naukowo – także poprawa wydolności organizmu, redukcja tkanki tłuszczowej oraz ogólna poprawa stanu zdrowia.Ćwiczenia siłowe są najbardziej „ekonomiczną” formą ruchu –  można osiągnąć bardzo dobre rezultaty poświęcając stosunkowo mało czasu na ćwiczenia.  Są bardzo pożyteczne pod warunkiem prawidłowego ich wykonywania, stosowania ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe, prawidłowego oddychania podczas wysiłków.

Nawet intensywne zajęcia na siłowni, które służą poprawie kondycji fizycznej nie powodują „spalania tkanki mięśniowej” – co do tej pory niesłusznie funkcjonowało w świadomości społecznej.

Odpowiednio dobrana dieta, prawidłowo połączona z ćwiczeniami siłowymi i/ lub w połączeniu z treningiem wytrzymałościowym (aerobowym), powoduje utratę jedynie tkanki tłuszczowej, oszczędzając tkankę mięśniową.Oczywiście o ile celem ćwiczeń jest głównie zwiększanie masy mięśniowej to trening bardziej siłowy będzie skuteczniejszy od treningu mieszanego.

Ćwiczenia mieszane powodują mniejszy niż oddzielne ćwiczenia siłowe, ale istotny wzrost siły mięśniowej – jeżeli istotne są efekty prozdrowotne to z dużą pewnością możemy obecnie uważać, że trening mieszany: siłowo-wytrzymałościowy jest korzystniejszy od treningu jednostronnego.Pełną wartość uzyskuje się z treningu siłowego uzupełniając go wysiłkami tlenowymi takimi jak bieg, pedałowanie na rowerze lub aerobik. Nie należy zapominać także  o rozciąganiu mięśni, gdyż stosowanie jedynie ćwiczeń o charakterze siłowym powoduje ich skracanie, usztywnianie.

Wyróżnia się kilka kierunków treningu siłowego:

 

  • kulturystyczny – wyczynowy -nastawiony na budowanie sylwetki, polegający na rozwijaniu dużej masy mięśniowej w taki sposób, by mięśnie były mocno wyeksponowane, wyrzeźbione;
  • kulturystyczny – rekreacyjny – w którym celem jest rozwój wszystkich cech związanych z dbałością o zdrowie, o ładną, szczupłą, estetyczną sylwetkę, z delikatnie zarysowanymi mięśniami, bez nacisku na budowanie wyłącznie masy mięśniowej;
  • siłowy – w którym najważniejsza jest siła, oparta najczęściej na dużej masie mięśniowej;
  • ciężarowy – tutaj również liczy się siła, ale decydujące znaczenie ma dynamika i technika;
  • rehabilitacyjny – ćwiczenia siłowe służą do usprawniania mięśni, przywracania im siły i funkcji po urazach, przebytych chorobach, służą do kształtowania prawidłowej postawy ciała.

 

Najbardziej polecaną niezależnie od wieku i płci – przynajmniej na początek przygody z treningiem siłowym – jest kulturystyka rekreacyjna – czylićwiczenia siłowe bezpieczne, bez  ryzyka kontuzji, urazów, przerostu mięśni wpływających na estetykę sylwetki.

Pozostałe kierunki, również te sportowe, wręcz wyczynowe,  przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, pod warunkiem  nie przekraczania możliwości wydolności organizmu oraz nie korzystania ze szkodliwego wspomagania sterydami anabolicznymi i innymi środkami doprowadzającymi do zaburzania równowagi w organizmie.

Odpowiednio stosowane ćwiczenia powodują likwidowanie bólów w obrębie kręgosłupa, oraz poszczególnych stawów, poprawiają elastyczność mięśni, szczególnie ważne jest to w obrębie kręgosłupa i miednicyz tego powodu ćwiczenia siłowe często wykorzystywane są jako ćwiczenia korekcyjne. Jednak by uzyskać efekt korekcyjny należy ściśle przestrzegać zaleceń fachowego instruktora, który potrafi dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz dopilnuje prawidłowego technicznie ich wykonywania – może to być również trener wirtualny w 3D.

 

Podsumowanie – korzyści z treningu siłowego:

  • Obniżenie tętna w czasie wysiłku, przypisywane dotychczas jedynie ćwiczeniom aerobowym;
  • Objętościowy rozrost mięśnia sercowego, który utożsamiano kiedyś wyłącznie z treningiem aerobowym;
  • Obniżenie ciśnienia tętniczego u osób z nadciśnieniem lub jego stabilizacja u ludzi z normalnym ciśnieniem tętniczym – terapeutyczny wpływ połączonych ćwiczeń siłowych z wytrzymałościowymi na układ krążenia;
  • Zwiększenie wrażliwości na insulinę;
  • Spadek masy tłuszczu – redukcja tkanki tłuszczowej;
  • Zmiana frakcji cholesterolu, w kierunku korzystnej HDL – połączenie treningu siłowego z wytrzymałościowym przynosi pożądane efekty;
  • Wzrost gęstości kośćca

Ostatnie lata to rozwój techniki treningu siłowego, wzrost jego popularności – szczególnie wśród młodych ludzi –  i zmiana podejścia naukowego i co za tym idzie mentalnego do tej dyscypliny sportu. Wcześniejsze wątpliwości co do korzyści prozdrowotnych płynących z treningu siłowego na rzecz rzeźbienia masy mięśniowej zostały skutecznie rozwiane i dzisiaj wręcz zaleca się łączenie treningu wytrzymałościowego (aerobowego) z treningiem siłowym – co pozwala na utrzymanie w dobrym stanie układu szkieletowo-mięśniowego.

Jeśli cierpisz na nadwagę, bóle kręgosłupa, masz słabą kondycję,  brakuje Ci energii, jesteś przemęczony/ przemęczona –  to jest to sygnał do zmiany – Twoje mięsnie potrzebują pomocy, profesjonalnego treningu, aby mogły służyć Twojej sprawności I dobremu samopoczuciu.  Zapraszamy na trening!

Tekst powstał przy współpracy z portalem trenujsam.pl.

 

 

logoUE_stopka_fittrener-01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.